Грос Квенштет

Координати: 51°55′41″N 11°6′29″E / 51.92806° СГШ; 11.10806° ИГД / 51.92806; 11.10806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Квенштет
Поглед кон Грос Квенштет
Поглед кон Грос Квенштет
Поглед кон Грос Квенштет
Грб на Грос Квенштет
Грос Квенштет во рамките на Германија
Грос Квенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Арно Бартелс
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 95 м
Население 899 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38822
Повик. бр. 039424
Портал www.bode-holtemme.de
Местоположба на Грос Квенштет во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°55′41″N 11°6′29″E / 51.92806° СГШ; 11.10806° ИГД / 51.92806; 11.10806

Грос Квенштет (германски: Groß Quenstedt) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)