Прејди на содржината

Хуи (Германија)

Координати: 51°58′0″N 10°55′0″E / 51.96667° СГШ; 10.91667° ИГД / 51.96667; 10.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуи
Поглед кон Хуи
Поглед кон Хуи
Поглед кон Хуи
Грб на Хуи
Хуи (Германија) во рамките на Германија
Хуи (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Месни единици 11
Градоначалник Андреас Шуман (ДХС)
Основни податоци
Површина 167 км2
Надм. височина 80−314 м
Население 7.140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38836, 38838
Повик. бр. 039401, 039422, 039425, 039428
Портал www.gemeinde-huy.de
Местоположба на Хуи во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°58′0″N 10°55′0″E / 51.96667° СГШ; 10.91667° ИГД / 51.96667; 10.91667
Хуи
Планински масив
Земја Германија
покраина Саксонија-Анхалт
Највисока точка Бухенберг
 - височина 314 м
 - координати 51°57′18″N 10°58′23″E / 51.95500° СГШ; 10.97306° ИГД / 51.95500; 10.97306

Хуи (германски: Huy) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија, основана во 2002 со спојување на единаесет села. Наречена е по малиот планински масив Хуи и се наоѓа приближно 10 километри северозападно од Халберштат.

Села во општината Хуи се:

 • Адерштет
 • Андербек
 • Бадерслебен
 • Деделебен
 • Дингелштет
 • Ајленштет
 • Ајлсдорф
 • Најнштет
 • Пабсторф
 • Шланштет
 • Фогелсдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)