Прејди на содржината

Харслебен

Координати: 51°52′0″N 11°5′35″E / 51.86667° СГШ; 11.09306° ИГД / 51.86667; 11.09306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Харслебен
Поглед кон Хајероде
Поглед кон Хајероде
Поглед кон Хајероде
Грб на Харслебен
Харслебен во рамките на Германија
Харслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Холгер Бауермајстер
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 123 м
Население 2.148 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38829
Повик. бр. 03941
Портал www.bode-holtemme.de
Местоположба на Харслебен во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 11°5′35″E / 51.86667° СГШ; 11.09306° ИГД / 51.86667; 11.09306

Харслебен (германски: Harsleben) — општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)