Хедерслебен (Харц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хедерслебен
Поглед кон Хедерслебен
Поглед кон Хедерслебен
Грб на Хедерслебен
Хедерслебен (Харц) is located in Германија
Хедерслебен (Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Корнелија Боденштајн
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 101 м
Население 1.314 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06458
Повик. бр. 039481
Местоположба на Хедерслебен во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°51′N 11°15′E / 51.850° СГШ; 11.250° ИГД / 51.850; 11.250Координати: 51°51′N 11°15′E / 51.850° СГШ; 11.250° ИГД / 51.850; 11.250

Хедерслебен (германски: Hedersleben) — германска општина во округот Харц во Саксонија-Анхалт. Се наоѓа на реката Зелке, директно на устието со реката Боде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)