Шванебек

Координати: 51°58′3″N 11°7′15″E / 51.96750° СГШ; 11.12083° ИГД / 51.96750; 11.12083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шванебек
Црквата во Шванебек
Црквата во Шванебек
Црквата во Шванебек
Грб на Шванебек
Шванебек во рамките на Германија
Шванебек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градоначалник Ханс-Рихард Вегнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 109 м
Население 2.426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039424
Портал www.stadt-schwanebeck.de
Местоположба на град Шванебек во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°58′3″N 11°7′15″E / 51.96750° СГШ; 11.12083° ИГД / 51.96750; 11.12083

Шванебек (германски: Schwanebeck) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа североисточно од Халберштат. Исто така, дел е од заедницата на општини Форхарц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)