Вегелебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вегелебен
Поглед кон Вегелебен
Поглед кон Вегелебен
Поглед кон Вегелебен
Грб на Вегелебен
Вегелебен во рамките на Германија
Вегелебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општ. заед. Форхарц
Градски единици 4
Градоначалник Ханс-Јирген Цимер (ДХС)
Основни податоци
Површина 52 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.474 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38828
Повик. бр. 039423
Портал www.bode-holtemme.de
Местоположба на град Вегелебен во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°52′N 11°10′E / 51.867° СГШ; 11.167° ИГД / 51.867; 11.167Координати: 51°52′N 11°10′E / 51.867° СГШ; 11.167° ИГД / 51.867; 11.167

Вегелебен (германски: Wegeleben) — град во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Боде, источно од Халберштат. Исто така, дел е од заедницата на општини Форхарц. Градот бил родното место на Мартин Борман во 1900.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)