Штиге

Координати: 51°40′0″N 10°53′2″E / 51.66667° СГШ; 10.88389° ИГД / 51.66667; 10.88389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штиге
Градски дел во Оберхарц на Брокен
Грб на Штиге
Штиге во рамките на Германија
Штиге
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 478 м
Население 1.170  (31 декември 2006)
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38899
Повик. бр. 039459
Местоположбата на Штиге во рамките на округот Харц
Местоположбата на Штиге во рамките на округот Харц
Местоположбата на Штиге во рамките на округот Харц
Координати 51°40′0″N 10°53′2″E / 51.66667° СГШ; 10.88389° ИГД / 51.66667; 10.88389

Штиге (германски: Stiege) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен.