Траутенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Траутенштајн
Место во Оберхарц на Брокен
Поглед на црквата во Траутенштајн
Поглед на црквата во Траутенштајн
Грб на Траутенштајн
Траутенштајн is located in Германија
Траутенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 2 км2
Надм. височина 460 м
Население 493  (1 јануари 2010)
 - Густина 247 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 38899
Повик. бр. 039459
Координати 51°40′0″N 10°53′2″E / 51.66667° N; 10.88389° E / 51.66667; 10.88389Координати: 51°40′0″N 10°53′2″E / 51.66667° N; 10.88389° E / 51.66667; 10.88389

Траутенштајн (германски: Trautenstein) — село, дел од градот Оберхарц на Брокен во округот Харц во германската покраина Саксонија-Анхалт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]