Шмацфелд

Координати: 51°53′N 10°45′E / 51.883° СГШ; 10.750° ИГД / 51.883; 10.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмацфелд
Место во Нордхарц
Административен објект во Шмацфелд
Административен објект во Шмацфелд
Административен објект во Шмацфелд
Грб на Шмацфелд
Шмацфелд во рамките на Германија
Шмацфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 214 м
Население 355  (31 декември 2006)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855
Повик. бр. 039451
Местоположба на место Шмацфелд во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°53′N 10°45′E / 51.883° СГШ; 10.750° ИГД / 51.883; 10.750

Шмацфелд (германски: Schmatzfeld) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц.