Прејди на содржината

Дарлингероде

Координати: 51°50′55″N 10°43′53″E / 51.84861° СГШ; 10.73139° ИГД / 51.84861; 10.73139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарлингероде
Градски дел во Илзенбург
Панорама на Дарлингероде
Панорама на Дарлингероде
Панорама на Дарлингероде
Грб на Дарлингероде
Дарлингероде во рамките на Германија
Дарлингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Илзенбург
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 265 м
Население 2.368  (31 декември 2006)
 - Густина 338 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 03943
Портал www.darlingerode.de/
Координати 51°50′55″N 10°43′53″E / 51.84861° СГШ; 10.73139° ИГД / 51.84861; 10.73139

Дарлингероде — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Илзенбург.

Галерија[уреди | уреди извор]