Катенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катенштет
Место во Бланкенбург на Харц
Поглед кон Катенштет
Поглед кон Катенштет
Поглед кон Катенштет
Грб на Катенштет
Катенштет во рамките на Германија
Катенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 242 м
Население 720  (31 декември 2006)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38889
Повик. бр. 03944
Портал www.blankenburg.de
Местоположбата на Катенштет во рамките на округот Харц
Местоположбата на Катенштет во рамките на округот Харц
Местоположбата на Катенштет во рамките на округот Харц
Координати 51°46′33″N 10°58′1″E / 51.77583° СГШ; 10.96694° ИГД / 51.77583; 10.96694Координати: 51°46′33″N 10°58′1″E / 51.77583° СГШ; 10.96694° ИГД / 51.77583; 10.96694

Катенштет (германски: Cattenstedt) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бланкенбург на Харц.