Абенроде

Координати: 51°55′N 10°37′E / 51.917° СГШ; 10.617° ИГД / 51.917; 10.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Абенроде
Место во Нордхарц
Црквата „Свети Андреј„
Црквата „Свети Андреј„
Црквата „Свети Андреј„
Грб на Абенроде
Абенроде во рамките на Германија
Абенроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 178 м
Население 946  (31 декември 2006)
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039452
Портал www.vg-nordharz.de
Местоположба на место Абенроде во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°55′N 10°37′E / 51.917° СГШ; 10.617° ИГД / 51.917; 10.617

Абенроде (германски: Abbenrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц. Се наоѓа во близина на реката Екер, северно од планинскиот масив Харц, на границата со покраината Долна Саксонија.