Прејди на содржината

Штапелбург

Координати: 51°54′4″N 10°39′49″E / 51.90111° СГШ; 10.66361° ИГД / 51.90111; 10.66361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штапелбург
Место во Нордхарц
Поглед кон Штапелбург
Поглед кон Штапелбург
Поглед кон Штапелбург
Грб на Штапелбург
Штапелбург во рамките на Германија
Штапелбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 242 м
Население 1.391  (31 декември 2006)
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039452
Местоположба на место Штапелбург во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°54′4″N 10°39′49″E / 51.90111° СГШ; 10.66361° ИГД / 51.90111; 10.66361

Штапелбург (германски: Stapelburg) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Нордхарц. Се наоѓа на северното подножје на планинскиот масив Харц, околу четири километри северно од градот Илзенбург. Малата река Екер на запад, притока на Окер, ја создава границата со градот Бад Харцбург во Долна Саксонија.