Прејди на содржината

Васерлебен

Координати: 51°55′N 10°46′E / 51.917° СГШ; 10.767° ИГД / 51.917; 10.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Васерлебен
Место во Нордхарц
Црквата во Васерлебен
Црквата во Васерлебен
Црквата во Васерлебен
Грб на Васерлебен
Васерлебен во рамките на Германија
Васерлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 150 м
Население 1.540  (31 декември 2006)
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039451
Местоположба на место Васерлебен во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°55′N 10°46′E / 51.917° СГШ; 10.767° ИГД / 51.917; 10.767

Васерлебен (германски: Wasserleben) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Нордхарц.