Редебер

Координати: 51°52′N 10°48′E / 51.867° СГШ; 10.800° ИГД / 51.867; 10.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Редебер
Градски дел во Вернигероде
Поглед кон Редебер
Поглед кон Редебер
Поглед кон Редебер
Грб на Редебер
Редебер во рамките на Германија
Редебер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Вернигероде
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 201 м
Население 880  (31 декември 2006)
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855
Повик. бр. 03943
Местоположбата на Редебер во рамките на округот Харц
Местоположбата на Редебер во рамките на округот Харц
Местоположбата на Редебер во рамките на округот Харц
Координати 51°52′N 10°48′E / 51.867° СГШ; 10.800° ИГД / 51.867; 10.800

Редебер (германски: Reddeber) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Вернигероде.