Прејди на содржината

Ширке

Координати: 51°45′50″N 10°39′53″E / 51.76389° СГШ; 10.66472° ИГД / 51.76389; 10.66472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ширке
Градски дел во Вернигероде
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Ширке
Ширке во рамките на Германија
Ширке
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Гарц
Град Вернигероде
Основни податоци
Површина 40 км2
Надм. височина 610 м
Население 721  (31 декември 2006)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38879
Повик. бр. 039455
Портал www.schierke-am-brocken.de
Местоположбата на Ширке во округот Харц по спојувањето во Вернигероде
Местоположбата на Ширке во округот Харц по спојувањето во Вернигероде
Местоположбата на Ширке во округот Харц по спојувањето во Вернигероде
Координати 51°45′50″N 10°39′53″E / 51.76389° СГШ; 10.66472° ИГД / 51.76389; 10.66472

Ширке (германски: Schierke) — село и поранешна општина во округот Харц, во германската покраина Саксонија-Анхалт. Од 1 јули 2009 е дел од градот Вернигероде.