Винроде

Координати: 51°46′0″N 10°58′24″E / 51.76667° СГШ; 10.97333° ИГД / 51.76667; 10.97333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Винроде
Градски дел во Бланкенбург на Харц
Винроде
Винроде
Винроде
Грб на Винроде
Винроде во рамките на Германија
Винроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 233 м
Население 896  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38889
Повик. бр. 03944
Местоположбата на Винроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Винроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Винроде во рамките на округот Харц
Координати 51°46′0″N 10°58′24″E / 51.76667° СГШ; 10.97333° ИГД / 51.76667; 10.97333

Винроде (германски: Wienrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бланкенбург на Харц.