Алтенбрак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алтенбрак
Место во Тале
Грб на Алтенбрак
Алтенбрак се наоѓа во Германија
Алтенбрак
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 340 м
Население 374  (31 декември 2007)
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06502
Повик. бр. 039456
Координати 51°44′00″ СГШ 10°56′00″ ИГД / 

Алтенбрак (германски: Altenbrak) е село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]