Хајмбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајмбург
Градски дел во Бланкенбург на Харц
Поглед кон Хајмбург
Поглед кон Хајмбург
Грб на Хајмбург
Хајмбург is located in Германија
Хајмбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 223 м
Население 929  (31 декември 2006)
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38889
Повик. бр. 03944
Портал www.heimburg-harz.de
Местоположбата на Хајмбург во рамките на округот Харц
Местоположбата на Хајмбург во рамките на округот Харц
Координати 51°49′20″N 10°54′40″E / 51.82222° СГШ; 10.91111° ИГД / 51.82222; 10.91111Координати: 51°49′20″N 10°54′40″E / 51.82222° СГШ; 10.91111° ИГД / 51.82222; 10.91111

Хајмбург (германски: Heimburg) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бланкенбург на Харц.