Дрибек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрибек
Градски дел во Илзенбург
Опатија Дрибек
Опатија Дрибек
Грб на Дрибек
Дрибек is located in Германија
Дрибек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Илзенбург
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 258 м
Население 1.481  (31 декември 2006)
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039452, 03943
Портал www.vg-ilsenburg.de
Местоположбата на Дрибек во округот Харц и неговото припојување кон Илзенбург
Местоположбата на Дрибек во округот Харц и неговото припојување кон Илзенбург
Координати 51°51′23″N 10°42′46″E / 51.85639° N; 10.71278° E / 51.85639; 10.71278Координати: 51°51′23″N 10°42′46″E / 51.85639° N; 10.71278° E / 51.85639; 10.71278

Дрибек — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Илзенбург.