Хојдебер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хојдебер
Место во Нордхарц
Поглед кон Хојдебер
Поглед кон Хојдебер
Грб на Хојдебер
Хојдебер is located in Германија
Хојдебер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 189 м
Население 1.273  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38855
Повик. бр. 039458
Местоположба на место Хојдебер во рамките на округот Харц
Карта
Координати 51°53′N 10°50′E / 51.883° СГШ; 10.833° ИГД / 51.883; 10.833Координати: 51°53′N 10°50′E / 51.883° СГШ; 10.833° ИГД / 51.883; 10.833

Хојдебер (германски: Heudeber) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц.