Алроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алроде
Место во Тале
Улица во Алроде, со црквата во позадина
Улица во Алроде, со црквата во позадина
Грб на Алроде
Алроде во рамките на Германија
Алроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 448 м
Население 654  (31 декември 2009)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06507
Повик. бр. 039487
Координати 51°41′N 10°58′E / 51.683° СГШ; 10.967° ИГД / 51.683; 10.967Координати: 51°41′N 10°58′E / 51.683° СГШ; 10.967° ИГД / 51.683; 10.967

Алроде (германски: Allrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тале.