Прејди на содржината

Оре (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оре
Ohrekreis

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеХалденслебен
Површина
 • Вкупна1,494 км2 (577 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно117,136
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OK
Мреж. местоohrekreis.de

Оре (германски: Ohrekreis) бил округ на североисток на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи се (од север во правец на насока на часовникот) Алтмарк Залцведел, Штендал, Јерихов, слободниот округ Магдебург, Берде и окрузите Хелмштет и Гифхорн во Долна Саксонија. Неговата територија сега е додадена кон Берде.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1680, површината на округот станала дел од Бранденбург и Holzkreis приближно ја покривал површината на Орекрајс, кој бил создаден.

Во 1816, окрузите биле променети, така двата нови окрузи Нојхалденслебен (подоцна преименуван во Халденслебен) и Волмирштет биле создадени. Освен двете промени во 1908, кога општината Ротензе станала дел од Магдебург и во 1944, кога Калферде станал дел од Халденслебен окрузите не се менувале до поголемата промена во 1952. Округот Халденслебен го изгубил неговиот јужен дел и наместо тоа дел на округот Гарделеген бил додаден; и Волмирштет изгубил 21 општина во окрузите Тангерхите, Халденслебен и Ванцлебен. Во 1994, двата окрузи биле споени во новиот округ Орекрајс, вклучувајќи неколку општини од окрузите Штендал и Клеце. Во 2007, следната реформа започнала во Саксонија-Анхалт. Двата окрузи Орекрајс и Бердекрајс се обединиле во новиот округ Берде.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во низината наречена Магдебуршко Берде (на југ), Дремлинг (на северозапад) и Колбиц-Лецлинген (на североисток) и именуван по реката Оре, која тече паралелно со каналот Средногермански Канал. На запад тече реката Алер низ округот.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб

Горниот лев дел на грбот покажува гранка на бука, симболизирајќи ги шумите на буки во округот. Кривата линија во долниот десен агол ја симболизира реката Оре, по која округот е именуван.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општинска заедница Слободни општини
  1. Халденслебен
  1. Волмирштет (вкл. го градот Волмирштет)
  2. Ебисфелде-Калферде (вкл. го градот Ебисфелде)
  3. Елба-Хајде
  4. Флехтинген
  5. Хое Берде
  1. Барлебен
  2. Нидере Берде

Надворешни врски[уреди | уреди извор]