Прејди на содржината

Волмирштет

Координати: 51°15′0″N 11°28′0″E / 51.25000° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.25000; 11.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волмирштет
Место во Кајзерпфалц
Црквата во Волмирштет
Црквата во Волмирштет
Црквата во Волмирштет
Волмирштет во рамките на Германија
Волмирштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Кајзерпфалц
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 42 м
Население 944  (31 декември 2006)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06642
Повик. бр. 034672
Портал www.vgem-finne.de
Координати 51°15′0″N 11°28′0″E / 51.25000° СГШ; 11.46667° ИГД / 51.25000; 11.46667

Волмирштет (германски: Wohlmirstedt) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Кајзерпфалц.