Прејди на содржината

Трезебург

Координати: 51°43′N 10°57′E / 51.717° СГШ; 10.950° ИГД / 51.717; 10.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трезебург
Градски дел во Тале
Грб на Трезебург
Трезебург во рамките на Германија
Трезебург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 423 м
Население 92  (31 декември 2006)
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06502
Повик. бр. 039456
Местоположбата на Трезебург во округот Харц по припојувањето кон Тале
Местоположбата на Трезебург во округот Харц по припојувањето кон Тале
Местоположбата на Трезебург во округот Харц по припојувањето кон Тале
Координати 51°43′N 10°57′E / 51.717° СГШ; 10.950° ИГД / 51.717; 10.950

Трезебург (германски: Treseburg) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од градот Тале.

Географија

[уреди | уреди извор]
Карта на Трезебург (1912)
Поглед на Трезебург од патеката кон Weißer Hirsch

Трезебург се наоѓа на устието на потокот Лупбоде со реката Боде во клисурата Боде, југозападно од Тале, на просечна височина од 270 метри.

Под Трезебург (низводно) се наоѓа природен резерват на клисурата Боде, низ кој води патека, долга 10 километри, води до Тале и Rosstrappe. Оваа патека е затворена во текот на зимата поради опасност од карпи. Друга патека води до ридовите на Hexentanzplatz.

Историја

[уреди | уреди извор]

Селото поседува две рударски окна за железо и бакар, кои работеле од 15-от до 19-от век. До 1784 година, со сплавови била транспортирана рудата до преработучкиот објект Тале (Thaler Hütte).

На 1 јули 2009, претходно независната општина Трезебург била припоена кон округот Тале.

Администрација

[уреди | уреди извор]

Градоначалник

[уреди | уреди извор]

Последниот Bürgermeister („градоначалник“) на селото Трезебург бил Јерг-Петер Хартман.

Блазонирање: „Сребрен, над црвен мост, црвена кула, два пристанишни дупки, помеѓу две тенки дрвја, во основа на пастрмка.“

(„In Silber ein roter gezinnter Turm mit silbernen Durchbrüchen über eine rote gezinnte Brücke, begleitet von je einer grünen Fichte, unten eine schwarze Forelle.")

Грбот бил создаден во 1995 од општински хералдичар, Јерг Манч и влегол во сила веднаш потоа. Одобрението на градскиот совет на Магдебург било дадено на 1 април 1997 година.

Знамето на парохијата Трезебург има црвени и сребрени (бели) хоризонтални линии придружени со неговиот грб.

Економија

[уреди | уреди извор]

Трезебург е одморалиште со многу кафулиња, ресторани и хостели. Исто така, е почетна и завршна точка на прошетките долж клисурата Боде.