Фекенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фекенштет
Место во Нордхарц
Поглед кон Фекенштет
Поглед кон Фекенштет
Поглед кон Фекенштет
Грб на Фекенштет
Фекенштет во рамките на Германија
Фекенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Општина Нордхарц
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.475  (31 декември 2006)
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38871
Повик. бр. 039451
Местоположба на место Фекенштет во рамките на округот Харц
Карта
Карта
Координати 51°54′N 10°43′E / 51.900° СГШ; 10.717° ИГД / 51.900; 10.717Координати: 51°54′N 10°43′E / 51.900° СГШ; 10.717° ИГД / 51.900; 10.717

Фекенштет (германски: Veckenstedt) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Нордхарц.