Тименроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тименроде
Градски дел во Бланкенбург на Харц
Поглед кон Тименроде
Поглед кон Тименроде
Поглед кон Тименроде
Тименроде во рамките на Германија
Тименроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Бланкенбург на Харц
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 211 м
Население 1.068  (31 декември 2006)
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06502
Повик. бр. 03947
Местоположбата на Тименроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Тименроде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Тименроде во рамките на округот Харц
Координати 51°46′N 11°0′E / 51.767° СГШ; 11.000° ИГД / 51.767; 11.000Координати: 51°46′N 11°0′E / 51.767° СГШ; 11.000° ИГД / 51.767; 11.000

Тименроде (германски: Timmenrode) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бланкенбург на Харц.