Фрозе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрозе
Дел во Зеланд
Историска кула во Фрозе
Историска кула во Фрозе
Грб на Фрозе
Фрозе is located in Германија
Фрозе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 105 м
Население 1.518  (31 декември 2006)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06464
Повик. бр. 034741
Координати 51°47′N 11°22′E / 51.783° СГШ; 11.367° ИГД / 51.783; 11.367Координати: 51°47′N 11°22′E / 51.783° СГШ; 11.367° ИГД / 51.783; 11.367

Фрозе (германски: Frose) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.