Грос Ширштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Ширштет
Градски дел во Ашерслебен
Црквата во Грос Ширштет
Црквата во Грос Ширштет
Црквата во Грос Ширштет
Грос Ширштет во рамките на Германија
Грос Ширштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Ашерслебен
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 129 м
Население 630  (31 декември 2006)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 03473
Портал www.aschersleben.de
Координати 51°44′55″N 11°31′24″E / 51.74861° СГШ; 11.52333° ИГД / 51.74861; 11.52333Координати: 51°44′55″N 11°31′24″E / 51.74861° СГШ; 11.52333° ИГД / 51.74861; 11.52333

Грос Ширштет — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ашерслебен.