Прејди на содржината

Випер (Зале)

Координати: 51°47′14″N 11°43′6″E / 51.78722° СГШ; 11.71833° ИГД / 51.78722; 11.71833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Випер
Местоположба
Физички особености
УстиеЗале
51°47′14″N 11°43′6″E / 51.78722° СГШ; 11.71833° ИГД / 51.78722; 11.71833
Должина85 км
Особености на сливот

Випер е река во Саксонија-Анхалт, Германија, лева притока на Зале и има должина од 85 километри. Името доаѓа од старогерманскиот збор „Uipparaha“, што означува „пејачка, пролетна река“.

Тек на реката[уреди | уреди извор]

Випер потекнува од југоисточниот дел на Харц, близу Харцгероде на планините Ауерберг. Випер се придружува на Зале во Бернбург.

Притоки[уреди | уреди извор]

Следните реки се притоки на Випер:[1][2]

Градови на Випер[уреди | уреди извор]

Следниве градови се наоѓаат долж реката Випер:

Воденици на Випер[уреди | уреди извор]

  • Wippermühle во Випра (денес познат како Миленкафе)[3]
  • Kratzmühle помеѓу Фрисдорф и Рамелбург, наречен по првиот сопственик Никел Крац
  • Herrenmühle помеѓу Фрисдорф и Рамелбург (моментално гарања), била користена како хостел некое време
  • Klippmühle помеѓу Бизенроде и Ватероде [4]

Поплава[уреди | уреди извор]

  • 1994: Помеѓу 12 и 13 април 1994, паднале големи количини на дожд во долниот дел на планините Харц, што предизвикале излевање на Випер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Die Wipper - ein bedeutender Gebirgsfluss im Harz - Wippertal - Wippertalsperre (accessed 21 February 2010)
  2. Daniel Wurbs: Vergleichende Untersuchungen zu den Folgewirkungen von Klima- und Landnutzungsänderungen auf den Wasserhaushalt in Flusseinzugsgebieten, 2005, S. A37. [1] accessed 16 March 2010
  3. Mühlencafe Wippra (наречен 21 февруари 2010)
  4. Gerlinde Schlenker: Biesenrode mit Saurasen. In: Mansfelder Land - Portrait einer Kulturlandschaft, 2008, S. 279.