Хакеборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хакеборн
Место во Берде-Хакел
Хакеборн
Хакеборн
Грб на Хакеборн
Хакеборн is located in Германија
Хакеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Берде-Хакел
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 100 м
Население 805  (31 декември 2006)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39448
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на место Хакеборн во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°55′0″N 11°22′0″E / 51.91667° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.91667; 11.36667Координати: 51°55′0″N 11°22′0″E / 51.91667° СГШ; 11.36667° ИГД / 51.91667; 11.36667

Хакеборн (германски: Hakeborn) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Берде-Хакел.