Нахтерштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нахтерштет
Дел во Зеланд
Nachterstedt 001.JPG
Грб на Нахтерштет
Нахтерштет is located in Германија
Нахтерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 94 м
Население 2.155  (31 декември 2006)
 - Густина 269 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06469
Повик. бр. 034741
Координати 51°48′8″N 11°20′7″E / 51.80222° СГШ; 11.33528° ИГД / 51.80222; 11.33528Координати: 51°48′8″N 11°20′7″E / 51.80222° СГШ; 11.33528° ИГД / 51.80222; 11.33528

Нахтерштет (германски: Nachterstedt) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.

Лизгање на насипот 2009[уреди | уреди извор]

На 18 јули 2009, 350 метри долг дел од насипот во околината на езерото Конкордија се лизна во езерото. Две куќи, кои се наоѓале во околината, завршиле во езерото.

Лизгање на земјиштето во Нахтерштет во јули 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]