Остернинбургер Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остернинбургер Ланд
Црква во Остернинбургер Ланд
Црква во Остернинбургер Ланд
Остернинбургер Ланд is located in Германија
Остернинбургер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Основни податоци
Површина 139 км2
Надм. височина 71 м
Население 8.442 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386, 06369
Повик. бр. 034909, 03496, 034973, 034977, 034979
Местоположба на Остернинбургер Ланд во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°48′N 12°1′E / 51.800° СГШ; 12.017° ИГД / 51.800; 12.017Координати: 51°48′N 12°1′E / 51.800° СГШ; 12.017° ИГД / 51.800; 12.017

Остернинбургер Ланд (германски: Osternienburger Land) — општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010, со спојување на поранешните општини Херау, Дибциг, Дорнбок, Дроза, Елсниг, Гроспашлебен, Клајнпашлебен, Либесдорф, Михелн, Остернинбург, Репихау, Тринум, Вулфен и Цабиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)