Зандерсдорф-Брена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандерсдорф-Брена
Административна зграда во Зандерсдорф-Брена
Административна зграда во Зандерсдорф-Брена
Административна зграда во Зандерсдорф-Брена
Зандерсдорф-Брена во рамките на Германија
Зандерсдорф-Брена
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Анди Грабнер
Основни податоци
Површина 82 км2
Надм. височина 90 м
Население 14.364 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06792, 06796
Повик. бр. 03493, 034954
Портал www.sandersdorf.de
Местоположба на град Зандерсдорф-Брена во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°37′N 12°14′E / 51.617° СГШ; 12.233° ИГД / 51.617; 12.233Координати: 51°37′N 12°14′E / 51.617° СГШ; 12.233° ИГД / 51.617; 12.233

Зандерсдорф-Брена (германски: Sandersdorf-Brehna) — град во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа југозападно од Битерфелд. Градот бил создаден со спојување на претходно независните општини Брена, Глебич, Петерсрода, Ројч и Зандерсдорф, на 1 јули 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)