Прејди на содржината

Рагун-Јесниц

Координати: 51°40′N 12°4′E / 51.667° СГШ; 12.067° ИГД / 51.667; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рагун-Јесниц
Административна зграда во Рагун-Јесниц
Административна зграда во Рагун-Јесниц
Административна зграда во Рагун-Јесниц
Рагун-Јесниц во рамките на Германија
Рагун-Јесниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Еберхард Бергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 97 км2
Надм. височина 76 м
Население 8.931 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06779, 06800
Повик. бр. 034906, 03494
Местоположба на град Рагун-Јесниц во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Карта
Координати 51°40′N 12°4′E / 51.667° СГШ; 12.067° ИГД / 51.667; 12.067

Рагун-Јесниц (германски: Raguhn-Jeßnitz) — град во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Алтјесниц, Јесниц, Марке, Рагун, Рецау, Ширау, Турланд и Торнау фор дер Хајде.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)