Фридерсдорф (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фридерсдорф
Место во Мулдештаузе
Грб на Фридерсдорф
Фридерсдорф (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Фридерсдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 86 м
Население 1.959  (31 декември 2006)
 - Густина 490 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06749
Повик. бр. 03493
Координати 51°38′59″N 12°22′0″E / 51.64972° N; 12.36667° E / 51.64972; 12.36667Координати: 51°38′59″N 12°22′0″E / 51.64972° N; 12.36667° E / 51.64972; 12.36667

Фридерсдорф (германски: Friedersdorf) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.