Прејди на содржината

Крина

Координати: 51°38′59″N 12°28′59″E / 51.64972° СГШ; 12.48306° ИГД / 51.64972; 12.48306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крина
Место во Мулдештаузе
Поглед кон административната зграда во Крина
Поглед кон административната зграда во Крина
Поглед кон административната зграда во Крина
Грб на Крина
Крина во рамките на Германија
Крина
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 103 м
Население 718  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034955
Координати 51°38′59″N 12°28′59″E / 51.64972° СГШ; 12.48306° ИГД / 51.64972; 12.48306

Крина (германски: Krina) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.