Цербиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цербиг
Грб на Цербиг
Цербиг во рамките на Германија
Цербиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Градоначалник Ролф Зоненбергер
Основни податоци
Површина 113 км2
Надм. височина 89 м
Население 9.123 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06780, 06369
Повик. бр. 034956, 034975
Портал www.stadt-zoerbig.de
Местоположба на град Цербиг во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°37′0″N 12°7′0″E / 51.61667° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.61667; 12.11667Координати: 51°37′0″N 12°7′0″E / 51.61667° СГШ; 12.11667° ИГД / 51.61667; 12.11667

Цербиг (германски: Zörbig) — град во округот Анхалт-Битерфелд во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа приближно 15 километри западно од Битерфелд и 20 километри североисточно од Хале. Цербиг е добро познат по неговите меласи направени од шеќерни репки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)