Прејди на содржината

Госа (Германија)

Координати: 51°40′12″N 12°26′42″E / 51.67000° СГШ; 12.44500° ИГД / 51.67000; 12.44500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Госа
Место во Мулдештаузе
Грб на Госа
Госа (Германија) во рамките на Германија
Госа (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 103 м
Население 885  (31 декември 2006)
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06773
Повик. бр. 034955
Координати 51°40′12″N 12°26′42″E / 51.67000° СГШ; 12.44500° ИГД / 51.67000; 12.44500

Госа (германски: Gossa) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.