Прејди на содржината

Мулденштајн

Координати: 51°40′0″N 12°0′0″E / 51.66667° СГШ; 12.00000° ИГД / 51.66667; 12.00000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулденштајн
Место во Мулдештаузе
Црквата во Мулденштајн
Црквата во Мулденштајн
Црквата во Мулденштајн
Грб на Мулденштајн
Мулденштајн во рамките на Германија
Мулденштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 90 м
Население 2.154  (31 декември 2006)
 - Густина 539 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06804
Повик. бр. 03493
Портал muldenstein.de
Координати 51°40′0″N 12°0′0″E / 51.66667° СГШ; 12.00000° ИГД / 51.66667; 12.00000

Мулденштајн (германски: Muldenstein) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.