Поух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поух
Место во Мулдештаузе
Поглед кон Поух
Поглед кон Поух
Грб на Поух
Поух is located in Германија
Поух
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 81 м
Население 1.702  (31 декември 2006)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 03493
Местоположба на место Поух во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°37′20″N 12°24′10″E / 51.62222° СГШ; 12.40278° ИГД / 51.62222; 12.40278Координати: 51°37′20″N 12°24′10″E / 51.62222° СГШ; 12.40278° ИГД / 51.62222; 12.40278

Поух (германски: Pouch) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.