Швемзал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швемзал
Место во Мулдештаузе
Грб на Швемзал
Швемзал се наоѓа во Германија
Швемзал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 110 м
Население 663  (31 декември 2006)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034243
Координати 51°37′59″ СГШ 12°34′00″ ИГД / 

Швемзал (германски: Schwemsal) е село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.