Прејди на содржината

Шлајц (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°40′0″N 12°25′59″E / 51.66667° СГШ; 12.43306° ИГД / 51.66667; 12.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шлајц (Саксонија-Анхалт)
Место во Мулдештаузе
Црквата во Шлајц
Црквата во Шлајц
Црквата во Шлајц
Грб на Шлајц (Саксонија-Анхалт)
Шлајц (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Шлајц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Мулдештаузе
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 98 м
Население 1.003  (31 декември 2006)
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06774
Повик. бр. 034955
Координати 51°40′0″N 12°25′59″E / 51.66667° СГШ; 12.43306° ИГД / 51.66667; 12.43306

Шлајц (германски: Schlaitz) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Мулдештаузе.