1282

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1282 г.  во други календари
Грегоријански календар 1282
MCCLXXXII
Ab urbe condita 2035
Асирски календар 6032
Бахајски календар -562–-561
Бенгалски календар 689
Берберски календар 2232
Будистички календар 1826
Бурмански календар 644
Византиски календар 6790–6791
Еврејски календар 5042–5043
Ерменски календар 731
ԹՎ ՉԼԱ
Етиопски календар 1274-1275
Игбоански календар 282–283
Ирански календар 660–661
Исламски календар 680–681
Јулијански календар 1282    MCCLXXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3918/3978)
— до —
壬午年月日
(3919/3979)
Коптски календар 998–999
Корејски календар 3615
Календар Мингуо 630 пред РК
民前630年
Селевкидски календар 1593–1594
Тајландски сончев календар 1825
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1338–1339
 - Шака самват 1204–1205
 - Кали југа 4383–4384
Холоценски календар 11282
Џуче-календар нема (пред 1912)

1282 (MCCLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1282. година од новата ера, 282. од вториот милениум, 82. од 13 век и трета од 1280-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6790 и 6791 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6032 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5042 и 5043 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2035.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1282. година се протега во 3918 и 3919, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3978 и 3979 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1825. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 680 и 681 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meynier, Gilbert (2010). L'Algérie cœur du Maghreb classique. De l'ouverture islamo-arabe au repli (658-1518). Paris: La Découverte. стр. 163. ISBN 978-2-7071-5231-2. 
  2. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 295. ISBN 90-04-12951-0. https://books.google.co.uk/books?id=6TdP6b3f-TIC&dq=christian+mercenaries+maghrib&source=gbs_navlinks_s. 
  3. Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 120. ISBN 9781135131371. https://books.google.com/books?id=AkCKZ9Hs4-QC.