1211

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1211 во разни календари
Грегоријански календар1211
MCCXI
Ab urbe condita1964
Ерменски календар660
ԹՎ ՈԿ
Асирски календар5961
Балиски календар1132–1133
Бенгалски календар618
Берберски календар2161
Будистички календар1755
Бурмански календар573
Византиски календар6719–6720
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3907 или 3847
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3908 или 3848
Коптски календар927–928
Етиопски календар1203–1204
Еврејски календар4971–4972
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1267–1268
 - Сачка ера1132–1133
 - Кали-југа4311–4312
Холоценски календар11211
Игбоански календар211–212
Ирански календар589–590
Исламски календар607–608
Јапонски календарЏоген (Камакура) 5 / Кенрјаку 1
(建暦元年)
Јавански календар1119–1120
Јулијански календар1211
MCCXI
Корејски календар3544
Мингуо-календар701 пред Р. Кина
民前701年
Нанакшахи−257
Тајландски сончев календар1753–1754
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1337 или 956 или 184
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1338 или 957 или 185

1211 (MCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1211 година од новата ера, 211. од вториот милениум, 11. од XIII век и втора од 1210-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6719 и 6720 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5961 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4971 и 4972 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1964.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1211 година се протега во 3847 и 3848, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3907 и 3908 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1754. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 607 и 608 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Катедралата Сантјаго де Компостела

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1211 на Ризницата ?