Прејди на содржината

Катедрала Сантјаго де Компостела

Координати: 42°52′50″N 8°32′40″W / 42.880602° СГШ; 8.544377° ЗГД / 42.880602; -8.544377
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Сантјаго де Компостела
Catedral de Santiago de Compostela (шпански)
Основни податоци
МестоСантјаго де Компостела, Галисија, Шпанија
Координати42°52′50″N 8°32′40″W / 42.880602° СГШ; 8.544377° ЗГД / 42.880602; -8.544377
ПрипадностРимокатоличка црква
ЕпархијаРимокатоличка бискупија
Осветен1128
ВодствоЈулијан Барио Барио
Мреж. местоwww.catedraldesantiago.es
Архитект(и)Фернандо де Касас Новоа
Архитектонски типкатедрала
Архитектонски стилроманика, барок
Поставен темел1075
Завршен1211
Насоченост на фасадатазапад
Должина100 метарs (330 ст)
Ширина70 метарs (230 ст)

Катедрала Сантјаго де Компостела (шпански: Catedral de Santiago de Compostela) — катедрала и базилика која се наоѓа во истоимениот град, Галисија, Шпанија. Храмот е познат по тоа што овде се наоѓаат моштите на Апостол Јаков, еден од апостолите на Исус Христос. Овде се наоѓа последниот т.н. Пат за Сантјаго, пат кој во текот на средниот век бил многу популарен за христијанските аџии, еден од најпосетуваните градови по Ерусалим и Рим.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според легендата, Апостол Јаков Зевдеев на Пиринејскиот Полуостров го „донел“ христијанството. Во 44 година апостолот бил обезглавен во Ерусалим. Неговите останки подоцна биле донесени во Галисија, Шпанија. По римските прогони на христијаните, неговиот гроб бил напуштен во 3 век. Според легендата, неговиот гроб бил откриен во 814 година.[2] Епископот Теодемир видел чудо над неговиот гроб и веднаш го известил Алфонсо II од Астурија (791-842). Кралот веднаш наредил да се изгради капела на местото на гробот. Во 829 година била изградена првата црква, како и во 899. Кралот Алфонсо бил првиот поклоник кој го поминал т.н. Пат до Сантјаго. Во текот на 997 година, црквата била целосно опожарена и уништена од страна на Ал-Мансур Ибн Аби Амир (938-1002), командант на војската на Кордопскиот калифат.

Изградбата на денешната катедрала започнала во 1075 година во времето на Алфонсо VI од Кастиља (1040-1109) и владиката Диего Пелаез. Главно таа е изградена од гранит. Изградбата на неколкупати била стопирана на неколкупати, а според Liber Sancti Iacobi, последниот камен темелник бил ставен во 1122 година. Сепак, Соборниот храм бил осветен во 1128 година, во присуство на Алфонсо IX од Леон. Според Codex Calixtinus, архитекти на проектот биле "Бернард постариот“, неговиот помошник Робертус Галперинус и подоцна можеби “Естебан, господар на катедралните дела". Во последната фаза "Бернард, помалиот" ја довршил изградбата, додека Галперинус бил задолжен за координација. Тој, исто така, ја изградил монументалната фонтана во 1122 година. Во текот на 16 век и XVIII век, христијанскиот храм бил на неколкупати прошируван. Овде се наоѓал и универзитет.

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Bravo Lozano, Millán (1999). Camino de Santiago Inolvidable. León: Everest. ISBN 84-241-3905-4.
 • Carro Otero, Xosé (1997). Santiago de Compostela. publisher Everest. ISBN 84-241-3625-X.
 • Chamorro Lamas, Manuel; González, Victoriano; Regal, Bernardo (1997). Rutas románicas en Galicia/1. Ediciones Encuentro. ISBN 84-7490-411-0.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 • Fraguas Fraguas, Antonio (2004). Romerías y santuarios de Galicia. publisher Galaxia. стр. 20. ISBN 978-84-8288-704-3.
 • Fuertes Domínguez, Gregorio (1969). Guía de Santiago, sus monumentos, su arte. Depósito Legal C. 325-1969. El Eco Franciscano.
 • García Iglesias, José Manuel (1993). A catedral de Santiago: A Idade Moderna (галициски). Xuntanxa. ISBN 8486614694.
 • Garrido Torres, Carlos (2000). Las Guías visuales de España: Galicia. Depósito legal: B 18469. El País.
 • Gómez Moreno, María Elena (1947). Mil Joyas del Arte Espyearl, Piezas selectas, Monumentos magistrales: Tomo primero Antigüedad y Edad Media. Barcelona: Instituto Gallach.
 • Navascués Palacio, Pedro; Sarthou Carreres, Carlos (1997). Catedrales de España. Edición especial para el Banco Bilbao Vizcaya. Madrid: Espasa Calpe. ISBN 84-239-7645-9. OCLC 249825366.
 • Otero Pedrayo, Ramón (1965). Guía de Galicia (4ª. изд.). publisher Galaxia. стр. 351 y siguientes.
 • Portela Silva, E. (2003). Historia de la ciudad de Santiago de Compostela. Universidad de Santiago de Compostela. ISBN 8497501373.
 • Sanmartín, Juan R. (1984). „O Botafumeiro: Parametric pumping in the Middle Ages“. American Journal of Physics (англиски). 52 (10): 937–945. doi:10.1119/1.13798.
 • Vaqueiro, Vítor (1998). Guía da Galiza máxica, mítica e lendaria (галициски). Galaxia. ISBN 8482882058.
 • Vázquez Varela, J. M.; Yzquierdo Perrín, R.; García Iglesias, Castro, J. M. (1996). 100 works mestras da arte galega (галициски). Nigra Arte. ISBN 84-87709-50-8.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 • Villa-Amil y Castro, José (1866). Descripción histórico-artístico-arqueológica de la catedral de Santiago. Impr. de Soto Freire.
 • Turner, J. - Grove Dictionary of Art - MacMillan Publishers Ltd., 1996; ISBN 0-19-517068-7
 • Cathedral video www.vimeo.com/27959788
 • Botafumeiro https://www.youtube.com/watch?v=rOoHyEEXxoA

Надворешни врски[уреди | уреди извор]