1225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1225 г.  во други календари
Грегоријански календар 1225
MCCXXV
Ab urbe condita 1978
Асирски календар 5975
Бахајски календар -619–-618
Бенгалски календар 632
Берберски календар 2175
Будистички календар 1769
Бурмански календар 587
Византиски календар 6733–6734
Еврејски календар 4985–4986
Ерменски календар 674
ԹՎ ՈՀԴ
Етиопски календар 1217-1218
Игбоански календар 225–226
Ирански календар 603–604
Исламски календар 621–622
Јулијански календар 1225    MCCXXV
Кинески календар 甲申年月日
(3861/3921)
— до —
乙酉年月日
(3862/3922)
Коптски календар 941–942
Корејски календар 3558
Календар Мингуо 687 пред РК
民前687年
Селевкидски календар 1536–1537
Тајландски сончев календар 1768
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1281–1282
 - Шака самват 1147–1148
 - Кали југа 4326–4327
Холоценски календар 11225
Џуче-календар нема (пред 1912)

1225 (MCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1225. година од новата ера, 225. од вториот милениум, 25. од 13 век и шеста од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6733 и 6734 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5975 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4985 и 4986 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1978.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1225. година се протега во 3861 и 3862, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3921 и 3922 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1768. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 621 и 622 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 135–137. ISBN 0-304-35730-8.