Кроствиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кроствиц/Крушчице

Crostwitz/Chrósćicy

Грб на Кроствиц/Крушчице
Кроствиц/Крушчице во рамките на Германија
Кроствиц/Крушчице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 6
Градоначалник Матијас Брицке (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,32 км2
Надм. височина 170 м
Население 1.022 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035796
Портал www.crostwitz.de
Местоположба на Кроствиц/Крушчице во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°14′N 14°14′E / 51.233° СГШ; 14.233° ИГД / 51.233; 14.233Координати: 51°14′N 14°14′E / 51.233° СГШ; 14.233° ИГД / 51.233; 14.233

Кроствиц (германски: Crostwitz, горнолужички: Chrósćicy) — општина во центарот на германскиот округ Бауцен во Саксонија. Припаѓа на регионот Горна Лужица и е еден од центрите на Лужичките Срби во Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Кроствиц се наоѓа помеѓу 160 и 180 метри надморска височина на двете страни на пототкот Саткула, кој се влева во Клостервасер, недалеку оттука.

History[уреди | уреди извор]

Кроствиц првпат била спомената во 1225 како седиште на Henricus de Crostiz. Во 1945, лужичкосрпската Домовина повторно била основана овде, само 5 дена откако завршила војната во овој дел на Германија.

Население[уреди | уреди извор]

Кроствиц се наоѓа во југозападниот дел на лужичката област и е еден од центрите на Лужичките Срби. Поголемиот дел од население говори лужички како први јазик и претежно се католици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)