1221

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1221 г.  во други календари
Грегоријански календар 1221
MCCXXI
Ab urbe condita 1974
Асирски календар 5971
Бахајски календар -623–-622
Бенгалски календар 628
Берберски календар 2171
Будистички календар 1765
Бурмански календар 583
Византиски календар 6729–6730
Еврејски календар 4981–4982
Ерменски календар 670
ԹՎ ՈՀ
Етиопски календар 1213-1214
Игбоански календар 221–222
Ирански календар 599–600
Исламски календар 617–618
Јулијански календар 1221    MCCXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3857/3917)
— до —
辛巳年月日
(3858/3918)
Коптски календар 937–938
Корејски календар 3554
Календар Мингуо 691 пред РК
民前691年
Селевкидски календар 1532–1533
Тајландски сончев календар 1764
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1277–1278
 - Шака самват 1143–1144
 - Кали југа 4322–4323
Холоценски календар 11221
Џуче-календар нема (пред 1912)

1221 (MCCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1221. година од новата ера, 221. од вториот милениум, 21. од 13 век и втора од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6729 и 6730 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5971 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4981 и 4982 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1974.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1221. година се протега во 3857 и 3858, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3917 и 3918 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1764. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 617 и 618 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

  1. Perkins, George W.. „Mourning Attire“. The Clear Mirror: A Chronicle of the Japanese Court During the Kamakura Period (1185-1333). Stanford University Press. стр. 59. ISBN 0804763887. https://books.google.ca/books?id=c8rKCOSmKEMC&pg=PA59&lpg=PA59&dq=Emperor+Go-Horikawa+1221&source=bl&ots=TYl9wDPDYt&sig=Qub6gTmaB5i4I4tQ1B5G1XNIOFA&hl=en&sa=X&ei=8QqfVOftM5WkyASR4ICgAw&ved=0CDUQ6AEwBA#v=onepage&q=Emperor%20Go-Horikawa%201221&f=false. 
  2. George Akropolites. The History. Trans. Ruth Macrides. New York: Oxford University Press, 2007, p. 160.
  3. Jeune, Sir Francis Henry (1867). The Mahometan Power in India: The Arnold Prize Essay for 1867. стр. 20. https://books.google.ca/books?id=s-s2AQAAMAAJ&pg=PA20&dq=Genghis+Khan+1221+indus&hl=en&sa=X&ei=hw2fVKOUOsusyATl9oKgAw&ved=0CBwQ6AEwAA#v=onepage&q=Genghis%20Khan%201221%20indus&f=false. 
  4. Lindsay Brown; Paul Clammer; Rodney Cocks (2008). „North-west Frontier Province“. Pakistan and the Karakoram Highway. Lonely Planet. стр. 189. ISBN 1741045428. 
  5. Richard Bodley Scott; Graham Briggs; Rudy Scott Nelson (2009). Blood and Gold: The Americas at War. Osprey Publishing. стр. 35. ISBN 1846036917. https://books.google.ca/books?id=WsY3rtoy8KoC&pg=PA35&lpg=PA35&dq=Chichen+Itza+revolt+1221&source=bl&ots=4z9kwdYItx&sig=oWKAhMg8_8XLT2GEmYO0Cj7g5mw&hl=en&sa=X&ei=5QufVPu-O46fyASB1oGYAw&ved=0CEkQ6AEwCQ#v=onepage&q=Chichen%20Itza%20revolt%201221&f=false. 
  6. Bancroft, Hubert Howe (1883). The native races. 1882-86. British Columbia: History Company. https://books.google.ca/books?id=23V0AAAAMAAJ&pg=PA631&dq=Chichen+Itza+revolt+1221&hl=en&sa=X&ei=nAyfVMhLw_7JBK7NgqAD&ved=0CEsQ6AEwCA#v=onepage&q=Chichen%20Itza%20revolt%201221&f=false. 
  7. Rayborn, Tim (9 October 2014). „Popular Religion, Heresy and Mendicancy“. Against the Friars: Antifraternalism in Medieval France and England. McFarland. стр. 17. ISBN 0786468319. 
  8. Francisco Márquez Villanueva; Carlos Alberto Vega (1990). Alfonso X of Castile, the learned king, 1221-1284: an international symposium, Harvard University, 17 November 1984. Dept. of Romance Languages and Literatures of Harvard University. стр. 165. ISBN 0940940434. 
  9. M. Walsh, уред (1991). Butler's Lives of the Saints. New York: HarperCollins. стр. 216.