1222

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1222 г.  во други календари
Грегоријански календар 1222
MCCXXII
Ab urbe condita 1975
Асирски календар 5972
Бахајски календар -622–-621
Бенгалски календар 629
Берберски календар 2172
Будистички календар 1766
Бурмански календар 584
Византиски календар 6730–6731
Еврејски календар 4982–4983
Ерменски календар 671
ԹՎ ՈՀԱ
Етиопски календар 1214-1215
Игбоански календар 222–223
Ирански календар 600–601
Исламски календар 618–619
Јулијански календар 1222    MCCXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3858/3918)
— до —
壬午年月日
(3859/3919)
Коптски календар 938–939
Корејски календар 3555
Календар Мингуо 690 пред РК
民前690年
Селевкидски календар 1533–1534
Тајландски сончев календар 1765
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1278–1279
 - Шака самват 1144–1145
 - Кали југа 4323–4324
Холоценски календар 11222
Џуче-календар нема (пред 1912)

1222 (MCCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1222. година од новата ера, 222. од вториот милениум, 22. од 13 век и трета од 1220-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6730 и 6731 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5972 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4982 и 4983 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1975.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1222. година се протега во 3858 и 3859, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3918 и 3919 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1765. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 618 и 619 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]